Tam, kde vše začalo (týdenní dovolená na budějovické koňce)

Datum konání: Týden (včetně víkendů) 5.–13. května 2012

Sraz účastníků: V žst. Praha hl. n. 5. května u vlaku R 637 do Českých Budějovic (odj. 9.16) resp. cestou v tomto vlaku. Ti, kdo se zúčastní jen některých dní se individuálně domluví s organizátorem.

Program akce: Akce je zaměřena na návštěvu míst spjatých s naší první železnicí a první železnicí (moderního typu) na kontinentě v co největší míře jak u nás, tak částečně v Rakousku, a dalších zajímavostí v okolí.

Sobota 5. 5.: České Budějovice a teoretická příprava. Cestou do Českých Budějovic sledování postupu práce na koridoru a prvoprůjezdy některých novostaveb. Po příjezdu do Českých Budějovic (11.56) přesun nejspíše trolejbusem linky č. 3 na zastávku U Zelené ratolesti (doba jízdy by měla být 6 minut = jízdenka 13 Kč). Odtud se vydáme k rodnému domku Lanny, který byl s touto tratí spojen, a Lannově loděnici. Odtud zpět k Hostinci U Zelené ratolesti (nejsevernější bod kolejí koňky – viz www.zelenaratolest.cz/html/historie.html) a zhruba po trase manipulační koleje do ulice Česká k nástupišti. Poblíž pozdní oběd. Poté budeme pokračovat po trase koňky až ke strážnímu domku č. 1. Jeho prohlídka. Nakonec přesun již mimo koňku na nádraží na vlak Os 8502 (odj. 16.02) a tím pokračování dále se sledováním trasy koňky. Podle domluvy buď jízda přímo do Rybníka (příj. 17.00) nebo vystoupíme na zastávce Výheň. Zde prohlídka náspu se zachovaným propustkem. Pokračování turisticky po modré a zelené turistické značce do Kaplice. Zde prohlídka náspu směrem k jihu se zachovaným a opraveným propustkem. Poté pokračování vlakem Sp 1939 Mathias Schönerer (odj. 18.37, příj. 18.54) do Rybníka. Zde odchod na ubytování.

Neděle 6. 5.: přeshraniční úsek. Ráno odchod mezi 7.00 a 8.00 směrem státní hranice, Summerau po turistické stezce Pferdeeisenbahn – Wanderweg (místy asi upravenou trasou, abychom se lépe přimykali k trase) s možností návštěvy muzea v Kerschbaum (otevřeno so, ne, svátky 13–17 hod., vstupné zřejmě 7.50 € – viz www.pferdeeisenbahn.at). Odjezd ze Summerau zřejmě vlakem Os 8510 (odj. 18.29), možná již R 200 Anton Bruckner (odj. 16.48). Cena jízdenky na st. hr. 2,00 €. Úsek hranice–Rybník zakoupíme předem.

Pondělí 7. 5.: Po trase od Rybníka na sever. Pěšky podél dnešní tratě od žst. Rybník až k místu, kde ji křížila koňka při své cestě na její pravou stranu. Poté po zachovaném tělese (nádherně zachovaný násep, patky vysokého mostu). Z místa křížení se starou cestou Trojany–Dolní Dvořiště z trasy odbočíme a zajdeme do Dolního Dvořiště na doplnění zásob popř. na brzký oběd. Po návratu na trasu pokračování až do Pšenice (např. pokračování náspu se zachovaným propustkem, zříceninou strážního domku, po překřížení s nynější tratí zářez přecházející na násep s patkami dvou dalších vysokých mostů) popř. i turisticky dále.

Úterý 8. 5.: Linec. Ranní jízda vlakem Os 8501+3813 (odj. 6.59, příj. 8.25) do Lince se sledováním některých pozůstatků v úseku po Lest. V Linci drážní i jiné zajímavosti s projetím kompletní tramvajové sítě (včetně tratě na Pöstlingberg) popř. návštěva některých pozůstatků po koňce, např. zachovaných budov nádraží Südbahnhof pokračující tratě do Gmundenu. Tento den bych přenechal program Jirkovi Čapkovi. Cena celodenní jízdenky v Linci je 8,60 €, pro cestu do Lince zvolíme buď Sport kartu Vltava-Dunaj (cena 467 Kč pro dospělé, 259 Kč po děti a držitele InKarty) nebo EuRegio České Budějovice–Linz Hbf a zpět (cena 436 Kč bez Rail plus nebo 397 Kč s Rail plus)

Středa 9. 5.: Ještě jednou Rakousko. Ranní jízda do Summerau a pak po trase Pferdeeisenbahn – Wanderweg do Lestu s tím, že některé úseky půjdeme zřejmě (jak nám to cesty a obdělané plochy dovolí) více po tělese. Ze stanice koňky v Lestu se přesuneme turisticky na stanici Kefermarkt a vlakem zpátky. Pro cestu tam si dopředu v neděli zakoupíme jízdenku hranice–Summerau za 2,00 €, pro cestu zpět jízdenka Kefermarkt–hranice za 5,40 €. Je možné, že použijeme ze stanice Lest autobus do Freistadt, čímž bychom ušetřili nejen pěší cestu do Kerefmarktu, ale i finance na zpáteční cestu.

Čtvrtek 10. 5.: Některé zajímavosti na Lipence. Např. náhon elektrárny ve Vyšším Brodě.

Pátek 11. 5.: Ráno vlakem Sp 1930 Donau Moldau do Kamenného Újezdu u Českých Budějovic zastávky (odj. 8.55, příj. 9.42). Odtud podél tratě (zachovaný strážní domek, pozůstatky tělesa s jedním obnoveným mostkem) do Kamenného Újezdu u Českých Budějovic. Zde odchod do centra, doplnění zásob, oběd v místní restauraci. Po obědě přesun na nádraží a návštěva zachovaného mostku na jižním zhlaví. Podél trati (polní cesta) k nedalekému přejezdu se zachovaným strážním domkem u Bukovce. Turisticky přes Milíkovice a po modré turistické značce k trati poblíž Holkova. Pár set metrů zpět kolem novodobého strážního domku k opravenému mostku. poté na nádraží Holkov a přes první přepřažní stanici v Holkově částečně po tělese k mostku u Velešína s replikou kolejí, na zastávku Velešín městys a k nedalekému obnovenému mostku. Odtud vlakem Os 8505 do Rybníka (odj. 16.28, příj. 17.00).

Sobota 12. 5.: Ještě jednou do Lince – okolí, např. St. Florian.

Neděle 13. 5.: Ráno sbalit a vlakem Sp 1930 Donau Moldau do Bujanova (odj. 8.55, příj. 9.03). Zde prohlídka muzea koňky ve strážním domku vedle zachované staniční budovy. Poté počkáme na Os 8506 (odj. 11.05) nebo turisticky dojdeme na tento vlak do zast. Pšenice (odj. 11.01) nebo stanice Omlenice (odj. 11.09) a tímto do Českých Budějovic (příj. 11.56) a zde přestup na vlak do Plzně (R 660 Rožmberk, odj. 12.01), do Prahy (R 644, odj. 12.04) či do Brna (R 665 Jakub Krčín, odj. 12.10), čímž ukončení akce.

Ubytování a stravování: Ubytování v penzionu U Kotlasky (viz www.ukotlasky.cz) v Rybníku (asi 1/4 hodiny od nádraží). K dispozici je oficiálně 7 míst ve dvou pokojích (3+4) a společné sociální zařízení v této ubytovací části. Je možné, že by mohla být přistýlka popř. v létě je údajně možnost spát v zahradní chatce. Cena je 300 Kč za noc, při týdenním pobytu pak 250 Kč za noc. Stravování bude spíše samostatné, v některé dny pak v restauracích – viz program jednotlivých dní. Večer je určitá možnost večeře přímo v penzionu, pokud se dopředu domluvíme.

Přihlášky a účastnické poplatky: Přihlášky vzhledem k omezené kapacitě co nejdříve, nejpozději do konce března.

Kilometráž: Kilometráž bude velice rozmanitá a bude se odvíjet i od aktuální domluvy na tom, co vše navštívíme. Jen pro představu některých dní: cesta Budějovicemi asi 2 km; úsek Summerau–Rybník po trati asi 22 km; Summerau–Lest asi 15,8 km. Pro oba úseky je však třeba počítat s tím, že trasa nevede přímo po tělese a i když všechny úseky, kde budeme nejvíce opouštět trasu se jedná spíše o zkrácení, tak kratší úseky budeme spíše prodlužovat. Také zastavování u jednotlivých objektů bude spíše prodloužením doby, takže projití úseků bude o dost pomalejší než klasická chůze.

Doporučené mapy: Turistické mapy KČT 72 (Českobudějovicko), 73 (Vltava pod Vyšším Brodem) případně 67 (Šumava – Lipno) nebo ekvivalentní mapy Shokart; Turistický atlas Česko, listy 551, 552, 583, 584, 611, 612, 629, 630 popř. 610, 628; případně turistické mapy rakouského území zejména v prostoru od státní Hranice po Lest, např. Topographische Karte 1:50 000 č. 4314 (Freistadt) či 1:25 000 č. 4314-West (Neumarkt im Mühlkreis); plány měst Č. Budějovice a Linec; specializované mapy – např. 1:100 000 „Na kole po stopách koněspřežky a údolím Vltavy“.

Organizátor akce: David Ziffer, Jaselská 9, 746 01 Opava, e-mail: d.ziffer@centrum.cz, tel. 776 197 107 (mobil jen v odpoledních či večerních hodinách).

Poznámka: Organizátor prošel celou trasu a je v podstatě celá průchozí bez náletových dřevin. Mimo lesní porost pak v Rakousku budeme téměř zásadně používat značené cesty nebo alespoň polní cesty, takže by neměl hrozit střet s majiteli pastvin nebo dokonce polností. Na našem území jsou mostky případně propustky, které navštívíme, vyspravené s prořezanými náletovými dřevinami. V pohraničním úseku je pak těleso prořezáno, takže např. patka velkého mostu poblíž zříceniny posledního strážního domku na našem území včetně náspu je nádherně viditelná. První část trasy jižně od Rybníka je sice uvnitř dvou pastvin, ale uvidíme v neděli při souběžné chůzi, zda je v první dobytek a v opačném případě bychom v pondělí ráno ještě tento úsek prošli. Druhá vypadá, že je dlouhodobě opuštěná. V neděli bychom se procházením tohoto úseku nezdržovali.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář