Podzimní Krušnohoří (Osek – Rýzmburk, Moldava – Mikulov)

Datum konání: Sobota a neděle 28. – 29. října 2017.

Sraz účastníků: V sobotu 28. 10. 2017 ve vlaku Os 16932 z Teplic do Oseka (trať 134 směr Litvínov), resp. po jeho příjezdu do Oseka v 9.26 (od Prahy a Ústí/L. se předpokládá přestup v Teplicích z R 614 Ohře).
neděli 29. 10. 2017 v autobusovém spoji NAD 126800 směr Moldava (odj. z Oseka-města 7.56 zimního času, příjezd Mikulov, Nové Město, rozcestí 8.24).

Program akce: V sobotu nejprve půjdeme ke hřbitovu, kde jsou pochovány oběti velikého důlního neštěstí na dole Nelson ze 30. let minulého století. Pak přes město ke klášteru (placená prohlídka zpřístupněné části). V kempu nedaleko nádraží Osek-město si odlehčíme batohy a dáme oběd. Odpoledne přes přejezd moldavské trati, vystoupáme ke zřícenině hradu Rýzmburk, viz www.hradosek.cz Poté naučnou stezkou přes Salesiovu výšinu zpět do Oseka.
Neděle: Ráno v 7.56 busem NAD z Oseka-města směr Moldava dojedeme jen na odbočku k zast. Mikulov-Nové Město. Z Nového Města obhlídka aktuálního stavu poškozené trati a postupu sanačních prací. Půjdeme dvěma tunely a po viaduktu k zastávce Mikulov. Od ní sejdeme k zpřístupněnému starému rudnému dolu Lehnschafter, viz www.stolamikulov.cz  – tak, abychom stihli prohlídku v 10.00 (v rozsahu dle dohody účastníků a možností správce dolu). Poté sejdeme do města, poobědváme ve vhodné restauraci a ukončíme akci. Bude snaha stihnout autobus v 13.51 z Mikulova směr Teplice, kde lze přestoupit do R 611 Karlex. Z Teplic (z Celní ul., příp. Benešova nám.) také zakrátko jede rychlejší bus ARRIVA do Prahy. Z Mikulova později ještě jede bus NAD v 15.35, kterým snad lze s přestupy stihnout v Teplicích R 613 Svatava.

Ubytování a stravování: Nocleh So/Ne se předpokládá v chatě v kempu u koupaliště v Oseku, viz www.autocamposek.cz , tel. 774 719 631 (rezervována zatím jedna 4-5místná chata typu Family), možnost zapůjčení topidla. V areálu je i lepší penzion s restaurací.

Přihlášky a účastnické poplatky: Přihlášky k ubytování a k exkurzi do historického dolu v Mikulově závazně do 1.10. 2017 na adresu organizátora. Vstupné do kláštera v Oseku, do štol v Mikulově a ubytování si pak každý účastník zaplatí individuálně na místě.

Kilometráž: V sobotu cca 10 km, v neděli cca 6 km, ale prohlídka dolu na závěr může být trochu náročnější.

Doporučené mapy: KČT 1:50 000 č. 6 (Krušné hory – Teplicko).

Organizátor akce: Ing. Jiří Čapek, Na Rokytce 8, 180 00 Praha 8-Libeň, tel. 284 827 356, mobil: 737 641 348.

Poznámky: Vzhledem k průchodu dvěma tunely na vyloučeném úseku trati se doporučuje vlastní baterka. Při prohlídce dolu v Mikulově poskytne havířskou helmu, světlo, eventuálně i ochranný oděv provozovatel (Krušnohorská důlní společnost).
Pokud by náhodou ke dni konání akce došlo k zprovoznění moldavské trati v celé délce, což je málo pravděpodobné, pojedeme na Moldavu na otočku vlakem.
Pokud by někdo chtěl důkladněji prohlížet a fotit současný stav pohraničního nádraží Moldava, jakož i přilehlý úsek trati, nemusí se vázat na hlavní skupinu, ale může v Ne ráno jet busem NAD až do Moldavy a eventuálně absolvovat prohlídku dolu až ve 12.00 hod.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář