Trať na letiště Ostrava-Mošnov, Štramberský kras

Datum konání: Pátek až neděle 21-23.8. 2015.

Sraz účastníků: V pátek 21.8. 2015 po 9.45 hod v skleněné hale žst. Ostrava-Svinov – po příjezdu R 825 od Brna a Ex 145 Odra od Prahy. Následně v 10.39 v Os 2930 směr Studénka a letiště.

Program akce: V pátek po srazu svačina a obhlídka novostavby silničního nadjezdu nad vlečkou do staré rourovny u nádraží Ostrava-Svinov. Pak Os 2930 v 10.39 odj. z Ostravy-Svinova: společné projetí nové trati – odbočky k nepříliš živému ostravskému letišti. Po obhlídce koncové stanice u letiště pěšky podél trati k nové zast. Sedlnice, pak Os 23134 ve 12.25 popojedeme do Štramberka. Ve Štramberku obhlídka nakládacích ramp někdejší úzkokolejky v blízkosti nádraží + oběd.

Po obědě budeme pokračovat po náspu zaniklé úzkokolejky (nad normálněrozchodnou vlečkou) až k plotu těžební společnosti Kotouč. Pak po místních komunikacích k nečinnému lomu poblíž hřbitova. Dále navštívíme dávno opuštěné lomy Dolní a Horní Kamenárka (nyní arboretum a přírodní rezervace) – spojovala je svážnice a úzkokolejka. Po obhlídce reliktů kolejových tras v těchto lomech přesun přes sedélko pod Bílou horou ke hradu (věž Trúba, restaurace, propasťovitá jeskyně). V historické části Štramberka bude večeře a nocleh.

V sobotu ráno přes náměstí k muzeu Zd. Buriana (prohlídka expozic, skautská výstava?). Pak k návrší Kotouč. Zde je Šipka – jeskyně pračlověka, vycházkový okruh s mnoha pomníky a vyhlídka na činný lom na jižní straně Kotouče. Po poledni přesun k nádraží Štramberk, v odpoledních hodinách prohlídka Příboru a návštěva rodného domku Sigmunda Freuda. (Varianta: jet až do Studénky a navštívit Vagónářské muzeum na zámku – dlouho jsme tam nebyli.) Večer návrat do Štramberka na ubytování.

neděli odjezd ze Štramberka v 7.58 Os 23106 na Veřovice (projetí krásné trati s velkým stoupáním), obhlídka nádraží Veřovice a zpět Os 23141 v 8.38 do Kopřivnice. Pak přesun do muzea Tatry Kopřivnice, viz www.tatramuseum.cz (také jsme tam už dlouho nebyli). Dle zájmu možnost prohlídek dalších expozic v budově Fojtství a v Šustalově vile – což vydá skoro na celý den.

(Nedělní varianta pro zdatné horské turisty: Z Veřovic výstup na Javorník, kde stojí krásná nová rozhledna, 9 pater s nádherným  výhledem na Beskydy. Vedle hospůdka. Odtud možno sejít do Frenštátu pod Radhoštěm – obhlídka tamní nové žel. zastávky a odjezd domů.)

Ubytování a stravování: Nocleh Pá/So, So/Ne se předpokládá v turistické ubytovně na náměstí ve Štramberku, viz www.udavidu.cz Cena cca 250 Kč/os/noc (přímo na hradě spát prý už nejde, možná tam bude aspoň sobotní večeře). Jinak stravování v hostincích na trase (viz program). Vstup do památek a muzeí si každý zaplatí individuálně.

Přihlášky a účastnické poplatky: Pro ubytované jsou nutné závazné přihlášky do 1. 8. 2015 na adresu: Ing. Jiří Čapek, Na Rokytce 8, 180 00 Praha 8-Libeň, telefon 2 8482 7356.

Kilometráž: V pátek, sobotu i v neděli do 10 km/den (u nedělní túry na Javorník však více).

Doporučené mapy: KČT 1:50 000 č. 61-62 – Ostravsko a č. 96 – Moravskoslezské Beskydy. 

Organizátor akce: Ing. Jiří Čapek, Na Rokytce 8, 180 00 Praha 8-Libeň, tel. 284 827 356.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář